Fem finesser du inte visste fanns på din CR-V

Har du en Honda CR-V e:HEV eller PHEV, dvs fullhybrid eller laddhybrid? Här är fem finesser som du kanske inte har provat ännu.

Använd regenerativ bromsning.
Det här är en funktion som är bra att använda i stadskörning eller vid körning nedför en lång backe. Regenerativ bromsning aktiveras genom att trycka på växlingsknappen D/B två gånger så att B visas i förardisplayen. Du märker skillnaden när du lättar på gasen – bilen bromsar in mjukt. Paddelväljaren bakom ratten justerar intensiteten i inbromsningen.

Med regenerativ bromsning återanvänder bilen energi som annars går förlorad. Energin lagras i batteriet istället för att försvinna som värme i bromsskivorna. Den återvunna energin kan användas igen, exempelvis för att accelerera. Dessutom minskar slitaget på de mekaniska bromsarna.
 

Automatisk bromshållning.
En finess som underlättar vid tillfälliga fordonsstopp, exempelvis vid trafikljus, vid stopp i backe eller i köer. Funktionen kallas Brake hold och gör så att bromsen hålls an efter det att bromspedalen släppts upp och tills gaspedalen tryckts ned.  
 

Ändra mätarens form.
Vill du ha en annan form på mätardisplayen? Tryck på höger väljarratt när du väljer Inställningar för mätardisplay i fönstret med förarinformation. Rulla höger väljarratt för att välja mätarens form, tryck på höger väljarratt. Rulla höger väljarratt för att välja önskade inställningar och tryck sedan på höger väljarratt. Det går att välja mellan rund och stapelformad design.
 

Avaktivera kameran vid högersväng.
Praktisk funktion när du exempelvis har navigationssystemet igång och inte vill att det avbryts. När du ska svänga höger och använder blinkersen aktiveras kameran och film projiceras på skärmen i bilen. Det går enkelt att stänga av kameran genom att trycka på knappen längst ut på blinkersspaken. Funktionen stängs inte av permanent. 
 

Vädra bilen på distans.
Att sätta sig i en stekhet bil är inte så kul, men det går att undvika med denna funktion. När du är på väg till bilen en varm dag, tryck en gång på knappen ”Lås upp” på fjärren för att låsa upp bilen. Tryck sedan igen och håll nere knappen i några sekunder. Då öppnas rutorna i bilen och temperaturen hinner bli behaglig när du väl sätter dig i bilen.