Information om Produktdata för Användare av Honda Miimo HRM40 HRM 40 Live / HRM 70 live (artikel 3.2 i EU:s Dataförordning)
Din Honda Miimo HRM40 / HRM40 Live / HRM70 Live genererar produktdata som du kan få åtkomst till och hantera i enlighet med gällande lagstiftning, särskilt Dataförordningen.
I denna Information om Produktdata informerar vi dig, i egenskap av användare enligt Dataförordningen (se definition nedan), vilken typ av data din Miimo HRM40 / HRM40 Live / HRM70 Live genererar, potentiell mängd av sådana data, hur den lagras, delas och hur du kan få åtkomst till och hantera sådana data samt vilka rättigheter du har när det gäller datan. Vi ber dig därför att läsa igenom följande information noggrant.
Definitioner
Uppkopplad produkt avser en vara som erhåller, genererar eller samlar in data om sin användning eller miljö och som kan kommunicera produktdata via en elektronisk kommunikationstjänst, via fysisk åtkomst eller åtkomst i enheten (t.ex. i en uppkopplad gräsklippare).
Produktdata är data som genereras genom användning av en uppkopplad produkt som är utformad för att kunna hämtas via en elektronisk kommunikationstjänst, via fysisk åtkomst eller åtkomst i enheten.
Användare är en person som äger en uppkopplad produkt eller har rätt att använda den uppkopplade produkten eller som erhåller tillhörande tjänster.
Datahållare avser en fysisk eller juridisk person som har en rätt eller skyldighet att använda och tillgängliggöra data, inbegripet produktdata eller data från tillhörande tjänster som denne har hämtat eller genererat under tillhandahållandet av en tillhörande tjänst, om detta avtalats.
Avseende de termer som används i denna information hänvisar vi även till definitionerna i artikel 2 i Dataförordningen.
I enlighet med artikel 3 i Dataförordningen tillhandahåller vi följande information till användarna:
1. Typen, formatet och den uppskattade mängd produktdata som den uppkopplade produkten kan generera:
När du använder HRM40/70 live genererar och överför den viss produktdata. Dessa data kan lagras både på enheten och på en fjärrserver samtidigt (för HRM40 non-Live lagras data endast på enheten). Detta omfattar följande data:
a) Typ av data: Produkten kan generera följande typ av data under sin användning. Den faktiska genererade datan beror på den specifika användningen av produkten.
• Information om drift
• Information om batteri
• Komponenternas temperaturer
• Aktivering av funktioner
• Fel och skyddshändelser
• Information om ansökan
• Information om schemaläggning
• Information om tillståndsändringar
• Information om nätverk
• Väderinformation
• Information om trädgårdskarta
• Information om konfiguration
• Information om plats
b) Format: När det gäller HRM40 Live och HRM70 Live tillhandahålls data i ett vanligt och maskinläsbart format (t.ex. JSON). För HRM40 icke-Live: data lagras endast på enheten och det finns ingen dataåtkomst (se 4. a) nedan)
c) Uppskattad mängd: produktdata som HRM40 / HRM40 Live / HRM70 Live kan generera beror på hur ofta och hur länge den används. Data som genereras och överförs kontinuerligt och i realtid kan nå en volym på upp till 500 kB.
2. Huruvida den uppkopplade produkten kan generera data kontinuerligt och i realtid:
Ja, produkten kan generera data kontinuerligt och i realtid.
3. Huruvida den uppkopplade produkten kan lagra data på enheten eller på en fjärrserver, inbegripet, i förekommande fall, den planerade lagringstiden:
Produktdata lagras på enheten när produkten är påslagen. Dessutom skickar HRM40 Live- och HRM70 Live-produkterna data med jämna mellanrum till molnet. Det finns ingen definierad lagringstid. Kunddata raderas när kundkontot raderas
4. Hur användaren kan få åtkomst till, hämta eller, i förekommande fall, radera datan, inbegripet de tekniska medlen för detta, samt deras användarvillkor och tjänstekvalitet:
a) Hur användare kan få åtkomst till produktdata
Om du är användare kan du få åtkomst till produktdata via mobilappen Mii Monitor HRM40 Live / 70 Live. För HRM 40 finns det ingen åtkomst tillgänglig på enheten och ingen data sparas av Honda, dvs. inte tillgänglig/åtkomlig från Honda.
b) Hur du kan radera produktdata:
Produktdata på Hondas server raderas när kundkontot raderas (med undantag för HRM 40 för vilken det ändå inte finns någon serverdata). Data kan inte raderas på enheten.
5. Ändringar i denna Information om Produktdata
Nya lagkrav, företagsbeslut eller teknisk utveckling kan medföra ändringar i denna Information om Produktdata och kräva att vi anpassar informationen därefter. Den aktuella versionen finns på vår webbplats. Observera att externa länkar till tredjepartswebbplatser eller deras kontaktuppgifter kan förändras från tid till annan. Om du hittar information som inte längre är aktuell, vänligen meddela oss.