Accord Tourer

Det är inte många kombibilar som har belönats för sitt formspråk. Nya Accord Tourer fick under 2008 utmärkelsen ”red dot” för högsta designkvalitet. Lägg därtill en rad flexibla funktioner och en tydlig miljöprofil.

accord.honda.se

Accord Tourer 2.0 i-VTEC Comfort

Kompromisslös kombi

Visst kan det vara skönt att slippa kompromissa. Nya Accord Tourer är valet för den som söker flexibilitet, klassledande utrymmen och sportig karaktär.

I likhet med Accord Sedan har Tourers sportiga egenskaper ytterligare framhävts med den nya formgivningen. Inte minst sedd bakifrån har det skett ganska stora förändringar.

Lastutrymmet är imponerande och det rymmer med lätthet fyra stora resväskor eller golfbagar. Med ett enkelt handgrepp går det att fälla hela eller delar av baksätet och lastutrymmet ökar från 406 till hela 660 liter upp till fönsterlinjen.

I likhet med sin föregångare finns Tourer med elmanövrerad baklucka fjärrstyrs via nyckeln eller med kontakten i bakluckans nederkant. En finess som det är lätt att vänja sig vid och uppskatta.

Med nya Tourer är det även premiär för den andra generationen av Hondas prisbelönta dieselmotor. Med en i-DTEC på 150 hk uppnås bländande prestanda med riktigt låg bränsleförbrukning. Helt klart ett attraktivt miljöval.

Även bensinmotorerna till Tourer är nya och precis som diselmotorn kombinerar de kraftfull effekt med lägre förbrukning än föregående generation. Samtliga motoralternativ till Tourer klarar Euro 5-kraven som träder i kraft först i september 2009.

Accord Sedan & TourerPrislista Accord Tourer

accord.honda.seReklamfilmen för Accord