Honda JB-X, en ny och spännande prototyp
1998-03-11
Honda JB-X är en ny småbil, speciellt utvecklad för bilköpare i Europa. JB-X är liten, rymlig och praktisk. Den premiärvisades som prototyp på Bilsalongen i Genève.
Honda JB-X konstruerades helt med tanke på att uppfylla europeiska bilägares krav och önskemål. Praktisk funktion stod högst på önskelistan när Hondas konstruktörer började sitt arbete.
Karossen har enkla, rena linjer och rymmer fyra vuxna eller en familj. Bagageutrymmet når man genom den stora bakdörren och det är flexibelt genom att baksätet kan fällas ihop.
Honda JB-X är 3.785 mm lång och axelavståndet 2.360 mm. Motorn är tvärmonterad framtill och driver framhjulen. Det gör att bilen har korta överhäng både fram och bak och att utrymmena inne i JB-X är mycket väl utnyttjade. Bilen är 1.645 mm bred och 1.490 mm hög.
En realistisk prototyp
Den nya lilla bilen är visserligen en prototyp, men den är ingen futuristisk idébil i vanlig mening. Honda har istället valt både design och material som ligger nära dagens bilar. Det märks både på instrumentpanelen och i passagerarutrymmet, där Honda har valt material som finns på marknaden idag.
Förarplatsen är placerad så högt att föraren har bra sikt och god utblick över trafiken. Servostyrning är standard i Honda JB-X.
Hondas 4-cylindriga bensinmotor är på 1,3 liter och max 65 hk vid 5.000 v/min. Vridmomentet ligger högt i hela varvregistret och är som högst 11,3 kgm vid 3.500 v/min. Det innebär att JB-X är behaglig att köra och att bensinförbrukningen är låg.
Steglös automatlåda
Ännu mer mjuk och angenäm att köra, särskilt i stadstrafik, är Honda JB-X om man väljer den automatiska växelladan CVT med steglöst variabel utväxling. Som standard har Hondas nya prototyp en 5-växlad manuell växellåda.
Fjädringen i Honda JB-X bestar av kompakta MacPherson fjäderben, som ger bilen en mycket behaglig gång och hög komfort. Bakaxeln är stel för att spara utrymme och konstruerad för att ge bra komfort oavsett hur bilen lastas.
Honda JB-X går i serieproduktion och lanseras inom 12 månader.
Honda har nu sålt över 800 000 hybridfordon
| Fler nyheter | |
|---|---|
| Ladda hem nya Civic-appen | 2012-01-27 |
| Över 100 miljoner enheter producerade | 2012-01-24 |
| Nu släpper Honda bilder på konceptversionen av nya NSX | 2012-01-19 |
| Honda ger en hjälpande hand | 2011-12-22 |
| World News |
|---|
| Honda Worldwide News |